Categories
Yenilikler

eKomşu Daha Mobil

eKomşu’nun, Android ve IOS ortamlarında çalışan yazılımını artık App Store ve Google Store’dan indirebilirsiniz.

Yüklemek için

Categories
Yardım ve Kurallar

Yardım Video’ları

Categories
Yardım ve Kurallar

Nasıl Yaparım?

eKomşu sitesi, eski özlenen komşu dayanışmalarının tekrar yaşatılabilmesi için kurulmuştur. Burada yer alan tüm komşularınız gerçekten komşunuzdur. Burada siyaset ve dini konular dışında beğendiğiniz her şeyi paylaşabilirsiniz. Ancak daha çok mahallemizdeki etkinlikler, sıkıntılarımız, beğenilerimiz, acil duyurular gibi başlıkları paylaşmak ve belki de ortak ilgi duyan komşularımızı bir araya getirebilmek amacındayız.

Komşu Ekleme

Burada yer alan her üye bir “Komşu” dur. Komşularımızın bir kısmı bizim doğrudan tanıdıklarımızdan oluşabilir, bu nedenle üyelerimiz arasından daha yakın takip etmek istediklerinizi “Komşu” olarak ekleme talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için herhangi bir üyemizin herhangi bir paylaşımı veya profil resmi üzerine geldiğinizde, altta “Komşu Ekle” tuşunu göreceksiniz. Bu tuşa basarak ilgili üyemize Komşuluk talebi gönderebilirsiniz. Bu üye talebinizi kabul ettikten sonra, ana sayfanızda bu üyenin paylaşımlarını görebilirsiniz.

Komşu Davet Etme

Burada da beraber olmak istediğin apartman veya mahalle komşularını, “Komşunu Davet Et” kısmından sitemize katılmaya çağırabilirsin. Daha sonra bu yeni üyeleri senin yakın komşuların arasına ekleyebilir veya sadece sizin göreceğiniz bir grup ile apartman veya ortak konularınızı paylaşabileceğiniz alanlar yaratabilirsiniz.

Gruplar

Gruplar, ortak bir beğeni veya ilgi alanı olan komşuları bir araya getirmek ve bu alan ile ilgili paylaşımlarını diğer gözlerden uzak yapabilmelerini sağlar. Bunun için önce “Gruplarım” seçilir, sonra “Yeni Bir Grup Oluştur” kısmı tıklanarak grup oluşturulur. Grup tipi “Halka Açık” seçilirse üye olsun olmasın herkes grubun içeriğini görebilir ve katılabilir. Özel seçilirse içeriği sadece üyeler görebilir ancak isteyen herkes bu gruba katılabilir. Gizli ise sadece kabul edilenlerin girebildiği ve paylaşımları görebildiği grup tipidir.

Blog Tanıtımları

Burada, sitemiz dışında oluşturulmuş çeşitli Blogları burada diğer üyelerimize duyurmak amaçlanmaktadır. Etiketler ve Kategori ile diğer üyelerin bu tanıtımı daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz. Gizlilik ile bu paylaşımınızı kimlerin görebileceğini de ayarlayabilirsiniz.

Yaklaşan Etkinlikler

Bu kısımdan yaklaşan etkinlikleri görebilir veya yeni bir etkinlik oluşturabilirsiniz. Vereceğiniz adres Google map’de de görülebilir olacaktır.

Konular

Bu başlık altında genel bir konu olarak tartışılmasını, izlenmesini istediğiniz konuları paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölümden satmak istediğiniz arabanızı, eşyanızı, aradıklarınızı, parasız hibe etmek istediğiniz mobilyanızı veya kitabınızı paylaşabilirsiniz.

Videolar

Beğendiğiniz ve komşularınızla paylaşmak istediğiniz Youtube veya Vimeo’da olan videoları buradan paylaşabilirsiniz.

Mesajlar

Komşularınıza doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Bu mesajlar ortak alanlarda yer almaz ve sadece sizinle belirttiğiniz komşularınız arasındadır. Bunun için Yeni Mesaj Gönder kısmını seçerek mesajınızı göndermek istediklerinizi seçebileceğiniz gibi, Komşu olarak atamadığınız bir üyenin resmi veya ismi üzerine gelip buradan Mesaj’ı seçerek de göndermeniz mümkündür.

Categories
Yardım ve Kurallar

Topluluk Rehberi

Amacımız, herkesin güvenebileceği bir komşuya sahip olduğu daha saygılı bir dünya oluşturmak.

Misyonumuz, güvenilir bağlantılar, faydalı bilgi, mal ve hizmet paylaşımı için semt merkezli bir irtibat noktası yaratabilmek.

Tüm komşularımızın, eKomşu’yu kullanırken kendilerini güvenli ve saygılı bir ortamda hissetmelerini istiyoruz. Bu nedenle eKomşu’da ne yapılıp ne yapılamayacağını anlatan bir topluluk rehberi hazırladık. Aslında bu rehberin temel noktası çok basit bir kurala dayanıyor.

Buradaki herkes

Sizin komşunuzdur,

Bu nedenle

Tüm komşularınıza

Saygılı davranın.

Bizim gözümüz sürekli burada ama göremediğimiz farkına varmadığımız ihlalleri bildirmede, eKomşu’yu oluşturan siz komşularımıza güveniyoruz. Topluluk Kurallarına aykırı davranılmasının, gönderinin kaldırılması, üyeliğin askıya alınması veya tamamen üyelikten çıkarılma şeklinde özetlenebilecek sonuçları olacaktır. Ancak bazen sizin için kabul edilemez bir konunun, Topluluk Kurallarımız açısından sakıncalı olmayabileceğini de unutmayın.

Kırıcı olmayın, Yardımcı olun.

eKomşu’nun kalbi ve ruhu, komşular arasında gerçekleşen yararlı sohbetlerdir. Konuşmalar kırıcı hale geldiğinde, buradaki herkes acı çeker. Yönergelerimiz, başkalarına karşı ayrımcılık yapan, saldıran, hakaret eden, kabadayılık yapan veya küçümseyen yazıları ve yanıtları yasaklar.  

eKomşu’yu Komşularınıza Nutuk atmak için kullanmayın

eKomşu, komşuların birbirleri ile iletişim kurmalarını ve hayatlarını kolaylaştırmalarını amaçlayan bir mobil platformdur. Siyasi konuşmalar, kampanyalar, tartışmalı konularda ki kişisel görüşler, komşular arasındaki saygıyı bozabilecek davranışlar olarak değerlendirilmektedir. Tartışmalı, yerel olmayan konular hakkında aşırı yayın yapan, kampanya yapan ve yayınlayanları bildirmede siz üyelerimize güveniyoruz.

Küçük Esnafı, işletmeleri doğru şekilde tanıtın

eKomşu’da yerel ticareti destekliyoruz. Ayrıca tüm komşularımızı en sevdikleri dükkanlar, mağazalar, işletmeler hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya davet ediyoruz. Bununla birlikte, hem kişisel hem de işletmelerin yayınlayabilecekleri ticari içeriklerin nasıl, nerede, ne sıklıkta ve ne şekilde yapılacağı konusunda önemli sınırlamalarımız var. Dolayısı ile ticari tanıtımlar için öncelikle bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz.  

Gerçek kimliğinizi kullanın

eKomşu, mahallemizde yaşayanlar için bir paylaşım ortamıdır. Bu nedenle, gerçek kimliğinizi kullanmak ve dürüstçe kendinizi temsil etmek, Komşu olmanın temel kuralıdır. 

Aile’ye Uygun ve Yasal Kalın

Tüm içerik ve etkinlikleri, aile dostu ve yasal paylaşmalısınız. Yasa dışı mal ve hizmetlerin paylaşımı durumunda resmi merciler bilgilendirilecek ve sizinle ilgili tüm bilgiler kendilerine verilecektir. Müstehcen, kişilerin mahremiyetini ihlal eden, başkalarının güvenliğini tehdit eden, küfürlü paylaşımlar engellenecektir. Sahtekarlık girişimleri ve spam konusunda sıfır tolerans uygulanmaktadır.